Genoegens van weleer

Het ontstaan van de kolonie Nederlands-Indië en het einde ervan.

De lezing van Hans Slijp op 11 juni was heel boeiend en interessant.

Hans nam ons mee van het ontstaan van de Verenigde Oost Indische Compagnie (1602) tot de onafhankelijkheid van Indonesië in 1949.

Veel bekende namen uit de geschiedenis passeerden de revue, waarbij Hans Slijp de rol die deze personen gespeeld hebben in de geschiedenis feitelijk beschreef geplaatst in de tijd waarin het plaatsvond, zonder een oordeel te geven.

Daarnaast vertelde Hans Slijp hoe het leven in het toenmalige Nederlands Indië was met en tussen de verschillende bevolkingsgroepen. Nederlanders waren de hoogste in rang gevolgd door de  ‘vreemde’ oosterlingen.

De oorspronkelijke bevolking, inlanders genoemd, behoorde tot de onderlaag. Er ontstonden veel relaties tussen Nederlanders en inlandse vrouwen, waar ook kinderen uit voortkwamen. Deze kinderen werden Indisch genoemd.

De inlanders (en daarmee gelijk gestelden) hadden minder rechten en meer plichten.

FOTO: Soldaten met hun Njia (‘bijvrouw’). Hun kinderen kregen vaak de achternaam van hun vader. (achterste voren: Rhemrev = Vermehr)

De titel:  ‘Genoegens van weleer* heeft Hans Slijp voorzien van een sterretje, zodat iedereen na  afloop voor zichzelf kan bepalen hoe de mate was van de genoegens van weleer.

De belangstelling voor deze presentatie was groot en veel vragen van de aanwezigen werden beantwoord. Ook na afloop was er nog tijd om met Hans Slijp te praten en hij ontving veel complimenten over de wijze waarop hij deze presentatie bracht.